fbpx
 

KAJ PRIČAKOVATI NA PRVEM TERAPEVTSKEM SREČANJU?

by | Sep 4, 2024

KONTAKTIRALI STE TERAPEVTA IN DATUM PRVEGA SREČANJA JE ŽE OZNAČEN V VAŠEM KOLEDARJU. KONČNO STE PREMAGALI CMOK V GRLU IN POKLICALI IZBRANEGA PSIHOTERAPEVTA PO DNEH, TEDNIH, MORDA CELO MESECIH SPRAŠEVANJA, ALI VAM BO PROFESIONALNA POMOČ LAHKO POMAGALA BOLJ NAPREDOVATI, KOT STE LAHKO DO SEDAJ SAMI. ZDAJ, KO SE PRIBLIŽUJE DAN SREČANJA, PA SE VERJETNO SPRAŠUJETE, KAKO BO, KO SE BOSTE DEJANSKO USEDLI NASPROTI TERAPEVTA IN BOSTA ZAČELA Z RAZVOZLAVANJEM SITUACIJE.

V letih psihoterapevtskega dela sem se naučila, da razumevanje klientov in njihovih skrbi glede tega, kaj jih čaka na prvih urah, kliente pomembno razbremeni strahu ali občutka anskioznosti in je lahko v pomoč pri tem, da jih pomirimo in začnemo naš odnos z bolj prijetno noto. Podobno kot pri medicinskih posegih. Pomislite, da bi bili prvič na odvzemu krvi in ne bi vedeli, kako proces izgleda, vedeli bi le, da vključuje iglo? Koliko strašljivih scenarijev si oblikujejo človeški možgani, ko si poskušajo orisati proces vnaprej. No, psihoterapija ne vključuje igel in na sploh ni podobna medicinskim posegom, zato niti ni potrebe, da bi bil njen potek tako misteriozen. Dovolj tesnobe povzroča že ideja, da se bomo začeli soočati s svojimi težavami in o njih z nekom odkrito govorili. Zato razkrivam nekaj ključnih elementov prvega terapevtskega srečanja, da se boste zanj lažje odločili in nanj prišli bolj sproščeni.

KAJ SE ZGODI NA PRVEM PSIHOTERAPEVTSKEM SREČANJU?

Sigurno tukaj ne morem govoriti v imenu vseh psihoterapevtov, vendar jih poznam kar nekaj in obstajajo skupni elementi prve seanse.

Povedala vam bom, kaj se zgodi v naših prostorih, ko nekdo prvič pride na psihoterapijo:

Sprejem, čaj in prijeten prostor …

Ko na dogovorjeni termin prispete točno (Ja, točnost je v terapiji pomembna. Zakaj? O tem enkrat kasneje.), vas bo terapevt počakal v sprejemnem prostoru. Ponudi vam lahko čaj, kavo ali kaj podobnega in vas vodi v vajin terapevtski prostor. Ta prostor je običajno opremljen z mehkimi stoli, nežno svetlobo, kavčem in kakšno mizico. Namen je, da se klient v prostoru počuti udobno in to lahko postane njegov varen prostor.

… spoznavanje  …

Prvi del dogovorjenega časa bo namenjen spoznavanju. Odnos je dokazano najpomembnejši terapevtski dejavnik uspešnosti v terapiji, zato se vanj splača vložiti svoj čas. Terapevt vas bo verjetno vprašal, kakšen je bil vaš dan, morda o tem, kako ste našli prostor ali kaj podobnega, kar razbije napetost. Pomembno je, da klient dobi občutek, da se počasi in v naravnem ritmu približujemo tudi večjim stvarem  tistemu, zaradi česar je prišel.

… razlogi za prihod v terapijo, dodatne informacije in želena smer  …

Po uvodnem »small talk-u« damo čas vam, da se lahko razbremenite tega, kar vas teži in zaradi česar ste se odločili za terapijo. Vprašanja, ki vam jih v tem delu lahko zastavi terapevt so na primer:

  • Kaj so vaši vzgibi za prihod v terapijo?
  • S čim se trenutno soočate in si pri tem želite pomoči?
  • Katere vsebine bi radi v terapiji nagovarjali?
  • Kje vidite, da si želite spremembe?

Ob tem vas povprašamo tudi po dodatnih informacijah, ki se vam morda v tem kontekstu niti ne bodo zdele relevantne (npr. družinska zgodovina, kariera, izobrazba, razmerja, težave v duševnem zdravju, pretekle izkušnje s terapijo ipd.). Prvo terapevtsko srečanje je namreč kot nekakšen 360-stopinjski pregled življenja klienta in včasih se izkaže, da so morda navzven nepovezane vsebine vseeno pomembne za razvoj zgodbe, s katero klient pride po pomoč.

Drugi del raziskovanja vaše zgodbe pa je namenjen pogledu v prihodnost. S terapevtom bosta raziskovala želene cilje, vaša hrepenenja, morda tudi to, kaj si od terapije želite in podobno. Sistemski psihoterapevti na primer radi povprašamo o tem:

  • kaj bi najprej opazili, če bi se čez noč zgodil čudež in bi se vaše življenje postavilo točno tako, kot si želite, ali
  • kaj bo drugače, ko boste šli zadnjič skozi vrata te terapevtske sobe in si boste lahko rekli, da se je splačalo priti?

… klientova vprašanja  …

Seveda pa ni ves čas namenjen le terapevtovim vprašanjem vam, temveč tudi vašim vprašanjem, dilemam, nesigurnostim. Običajno klienti vprašajo, kako dolgo menimo, da bodo morali hoditi v terapijo, ali kako se bova lotila tega problema, kako lahko dela na tem sam in podobno. Verjamem, da vsak terapevt z veseljem odgovori na vprašanja, na katera ima odgovor. O dolžini procesa je ponavadi še najtežje govoriti, sploh po prvi uri, ko smo v resnici šele dobro osvetlili vsebine skupnega dela. Vsem pa povemo, da je psihoterapija daljši in globinski proces in je dobro, da na prve res vidne rezultate počaka vsaj 3 mesece.

… dogovor za nadaljevanje.

Ob zaključku preverimo, kako smo se drug z drugim počutili in če želimo s skupnimi srečanji še nadaljevati. Zares je pomembno, da se ob svojem terapevtu počutite dobro in slišano, zato ni nič narobe, če ste spoznali, da bi v resnici želeli kaj drugega. V primeru, da si želimo terapijo nadaljevati skupaj, podpišemo terapevtski dogovor, se dogovorimo za termin prihodnjega srečanja in način plačila ter ste že (upamo, da vsaj za malenkost bolj razbremenjeni) na poti naprej v svoj dan.

Morda bi vam bilo prav tako všeč …

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Živijo, sem Eva

in sem vesela, da ste se ustavili tukaj. Ta blog je moj majhen prispevek k ustvarjanju podpore vam in, priznam, tudi sebi. Kot specializantka psihoterapije in managerka v Holistiku združujem dva svetova – terapijo in vodenje – z namenom, da vam olajšam pot do boljšega počutja. Pišem o stvareh, ki jih doživljam in se jih učim, in upam, da boste v mojem pisanju našli kakšno koristno misel ali navdih za svoje življenje.

KATEGORIJE